7 Nisan 2012 Cumartesi

o homem do futuro ( the man from the future )

kaderimi rötuşlarsam hayat bayram olur mu?

afilifilintalar’daki bu başlık durumu izah etmek için çok yerinde bir soru. ama neticede bu bir soru. cevap mı bulmalıyız peki? bulamayız. sadece soru şeklinde bize bir şeyler ifade edebilir bu. durum böylesi karışık mı peki? yo hiç de değil. aslında çok açık. içinde bir çok cevap barındıran türde bir soru bu.

kaderimi rötuşlarsam hayat bayram olur mu? şimdi kaderi kendimizden bağımsız düşünemeyiz. burada şu açığa çıkar; kaderimizi biz mi yaratıyoruz, yoksa kader mi bizi yaratıyor? cevap şüphesiz ki ikisi de. kaderimizi biz yaratıyoruz ve kader de bizi yaratıyor. “kader ve biz” ikileminde münasebet bundan ibaret. peki soruya dönersek; kaderi rötuşlayınca hayatın bayram olabilmesi için ne yapmalı? kader ile birlikte kendimizi de rötuşlayabilmemiz gerekir. hadi şimdi gel de çık işin içinden. kaderi rötuşlayınca bizi yaratan kader de değişiyor. e biz biz olamadıktan sonra da neyleyelim rötuşlanmış kaderi değil mi?

peki sonuç ne? sonuç çok güzel. gecikmeli de olsa güzel. hem biz kendimiz olarak kalıyoruz, hem de kaderimiz rötuşlanmış oluyor. hepimiz bunu istemez miyiz zaten. kaderin bizi getirdiği yerden memnun olmayız ama diğer yandan da bizi biz yapmış olan kaderi de yadsıyamayız. bu yüzden de geçmişi değiştirmek pek bir şey değil önemli olan şimdiyi var etmek sonucu çıkabilir.

çok mu karışık? sonuç güzel ama. nasıl mı oldu peki bu? onu izleyenler bilebilir :)

Hiç yorum yok: